  • Sony 50 inch Bravia X75 Smart Android LED TV (KD 50X75) vs Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Compare Sony 50-inch Bravia X75 Smart Android LED TV (KD-50X75)
Compare Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
key specs
Display50.00-inch50.00-inch
Screen TypeLEDLED
Dimensions1127mm x 662mm x 77mm-
Resolution StandardUltra-HDFull-HD
OSAndroid-
Smart TVYesNo
general
BrandSonySansui
Model50-inch Bravia X75 Smart Android LED TV (KD-50X75)50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Release dateApril 1, 2021-
Model NameKD-50X75SNX50FH24X
Display Size50 inch50 inch
Screen TypeLEDLED
Resolution (pixels)3840x21601920x1080
3DNo-
Smart TVYesNo
Curve TVNoNo
SeriesBravia X75-
Launch Year20212016
Color-Black
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)1127mm x 662mm x 77mm-
Weight (without stand)9.8kg-
connectivity features
No of HDMI Port33
No of USB Port22
Built In Wi-FiYesNo
Wi-Fi SupportedYes-
audio features
Number of Speakers22
Speaker TypeOpen Baffle Speaker-
Speaker Output RMS20W20 W
Supported Audio FormatsDolby Audio-
remote control features
Smart RemoteYes-
Voice RemoteYes-
Touch Remote-No
smart tv features
Storage Capacity16GB-
Supported App - YoutubeYes-
Supported App - NetflixYes-
Supported App - HotstarYes-
Supported App - Amazon Prime VideoYes-
Operating System PresentAndroid TV-
Operating SystemAndroid-
Screen MirroringYes-
App Store TypeGoogle Play Store-
video features
Aspect Ratio16:9-
Refresh Rate (Hz)6060
HDR SupportHDR10,HLG-
power features
Power Consumption-125 W, 0.5 W (Standby)