Sanyo 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (Kaizen Series XT-49A082U)
vs
Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
49.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
109.1cm x 9.1cm x 63.1cm
898 x 220 x 540
Resolution Standard
4K
HD-Ready
OS
Android Based
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Sanyo
Sansui
Model
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (Kaizen Series XT-49A082U)
40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
Model Name
XT-49A082U
SNS40FB24CAF
Display Size
49 inch
40 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
HD-Ready
Smart TV
Yes
No
Series
Kaizen Series
Launch Year
2019
Curve TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
109.1cm x 9.1cm x 63.1cm
898 x 220 x 540
Weight (without stand)
8.7Kg
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Graphic Processor
Mali 450
RAM
1.75GB
Storage Capacity
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Operating System
Android Based
Screen Mirroring
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
802.11a/b/g/n
Built In Wi-Fi
Headphone Jack
Analog Audio Input
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Box Speakers
Sound Technology
DTS
Speaker Output RMS
20W
20 W
video features
Contrast Ratio
1100:1
View Angle
178 Degree
Aspect Ratio
Refresh Rate (Hz)
60
power features
Power Consumption
120W ≤0.5W
100 W, 0.5 W (Standby)