Sony 32 Inch LCD HD TV (KLV 32BX350) vs Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
Sony 32 Inch LCD HD TV (KLV-32BX350)
vs
Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
790 mm x 497 mm x 91 mm
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
Smart TV
No
No
general
Brand
Sony
Samsung
Model
32 Inch LCD HD TV (KLV-32BX350)
32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
Model Name
KLV-32BX350
UA32H4100
Display Size
32 inch
32 inch
Screen Type
Resolution Standard
Smart TV
3D
Curve TV
Launch Year
2018
Resolution (pixels)
1366x768
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
790 mm x 497 mm x 91 mm
Weight (without stand)
8.9 kg
Width x Height x Depth (with stand)
790 mm x 534 mm x 193 mm
Weight (with stand)
9.4 kg
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
Ethernet (RJ45)
Analog Audio Input
Yes
Yes
Audio Out
1 (Side)
RF Connectivity Input
1 (Bottom)
Component In (RGB Cable)
1 (Rear / Hybrid)
Built In Wi-Fi
audio features
Number of Speakers
2
Sound Technology
Dolby Digital
Speaker Output RMS
16 W
10 W
Speaker Type
2.0 Channel Speaker
power features
Power Consumption
73.11 W, 0.19 W (Standby)
48 W, 0.5 W (Standby)