Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F) vs Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH) comparison
Compare Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)
Compare Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH)
key specs
Display40.00-inch50.00-inch
Screen TypeLEDLED
Dimensions944 mm x 566 mm x 40 mm-
OSLinux-
Smart TVNoNo
Resolution StandardFull-HDFull-HD
general
BrandSonySansui
Model40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH)
Model NameKLV-40R352FSNX50FH
Display Size40 inch50 inch
Screen TypeLEDLED
ColorBlackBlack
3DNoNo
Smart TVNoNo
Curve TVNo-
Launch Year2018-
Resolution (pixels)1920x1080-
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)944 mm x 566 mm x 40 mm-
Weight (without stand)6.5 Kg-
Width x Height x Depth (with stand)944 mm x 623 mm x 268 mm-
Weight (with stand)6.9 Kg-
connectivity features
No of HDMI Port23
No of USB Port13
Wi-Fi TypeBuilt-in Wi-Fi-
Built In Wi-FiNo-
Ethernet (RJ45)1-
Analog Audio InputYesYes
RF Connectivity Input1 (Bottom)-
Component In (RGB Cable)1 (Rear Hybrid)-
Composite In (Audio Video Cable)-Yes
audio features
Number of Speakers2-
Sound TechnologyDolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse-
Speaker Output RMS10 W-
Supported Audio FormatsDolbyAト Digitalall format
power features
Power Consumption51 W, 0.5 W (Standby)-