Sony 50 inch Bravia X75 Smart Android LED TV (KD 50X75) vs Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Sony 50-inch Bravia X75 Smart Android LED TV (KD-50X75)
vs
Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
50.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1127mm x 662mm x 77mm
Resolution Standard
Ultra-HD
Full-HD
OS
Android
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Sony
Sansui
Model
50-inch Bravia X75 Smart Android LED TV (KD-50X75)
50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Release date
April 1, 2021
Model Name
KD-50X75
SNX50FH24X
Display Size
50 inch
50 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
Ultra-HD
Full-HD
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
Bravia X75
Launch Year
2021
Color
Black
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1127mm x 662mm x 77mm
Weight (without stand)
9.8kg
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Open Baffle Speaker
Speaker Output RMS
20W
20 W
Supported Audio Formats
Dolby Audio
remote control features
Smart Remote
Voice Remote
Touch Remote
smart tv features
Storage Capacity
16GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Android TV
Operating System
Android
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play Store
video features
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
60
HDR Support
HDR10,HLG
power features
Power Consumption
125 W, 0.5 W (Standby)