| Model | 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-55X7002E) | 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UJ632T) |
| Model Name | KD-55X7002E | 65UJ632T |
| Display Size | 55 inch | 65 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| 3D | No | No |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Curve TV | No | No |
| Series | X7002F | - |
| Launch Year | 2018 | 2017 |
| Resolution Standard | 4K | 4K |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 3840x2160 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 96.5 cm x 72.1 cm x 27.9 cm | 977 mm x 575 mm x 80.8 mm |
| Weight (without stand) | 16.2 kg | 8.3 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 124.2 cm x 78.4 cm x 35.6 cm | 977 mm x 615 mm x 187 mm |
| Weight (with stand) | 17.4 kg | Weight In Carton: 10.5 kg, Minimum Depth Without Stand: 71.7 mm |
| Stand Type | Table Top | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 3 | 3 |
| No of USB Port | 3 | 2 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi Certified 802.11b/g/n | WiFi Direct |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 | 1 |
| Analog Audio Input | Yes | - |
| RF Connectivity Input | 1 Side | 1 |
| Component In (RGB Cable) | No | Component In Y,Pb,Pr Plus Audio: 1 Composite/Component Common |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Type | Bass Reflex Speaker | - |
| Speaker Output RMS | 20 W | 20 W |
| Surround Sound | - | Ultra Surround |
| power features |
| Power Consumption | 172 W, 0.5 W (Standby) | 90 W, 0.3 W (Standby) |