Xiaomi Mi TV EA70 2022 vs Sony 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD 65X9500E)
Xiaomi Mi TV EA70 2022
vs
Sony 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-65X9500E)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Xiaomi Mi TV EA70 2022
key specs
Display
70.00-inch
65.00-inch
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
Smart TV
Yes
Yes
Screen Type
LED
Dimensions
1592 mm x 838 mm x 127 mm
general
Brand
Xiaomi
Sony
Model
Mi TV EA70 2022
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-65X9500E)
Release date
December 27, 2021
Model Name
KD-65X9500E
Display Size
70 inch
65 inch
Color
Grey
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Screen Type
LED
Series
BRAVIA X9500E Series
Launch Year
2017
smart tv features
Number of Cores
quad-core
RAM
1.5GB
Storage Capacity
8GB
16GB
Operating System
Android Based
Processor
Picture Processor: 4K HDR Processor X1 Extreme
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz
Ethernet (RJ45)
1
Wi-Fi Type
Wi-Fi Certified 802.11a/b/g/n/ac
Built In Wi-Fi
RF Connectivity Input
1 Bottom
Component In (RGB Cable)
Component Video Y/Pb/Pr Input: 1 Side Hybrid with Composite
video features
Brightness
300
View Angle
176
Refresh Rate (Hz)
60
Picture Engine
4K X-Reality PRO
audio features
Number of Speakers
Sound Technology
DTS-HD
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse, DTS Digital Surround
Speaker Output RMS
10
60 W
Speaker Type
Surround Sound
S-force Pro Front Surround
dimensions
Weight (without stand)
19.1
43.3 kg
Weight (with stand)
19.5
11.3 kg
Stand Material
Metal
Width x Height x Depth (without stand)
1592 mm x 838 mm x 127 mm
Width x Height x Depth (with stand)
1592 mm x 913 mm x 295 mm
Stand Type
Table Top
remote control features
Voice Remote
Touch Remote
RF Capable
power features
Power Consumption
120 W, 0.5 W (Standby)