TCL 55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K)
vs
Aisen 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (A55UDS972)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
55.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Dimensions
122.9 cm x 71.3 cm x 5.5 cm
Resolution Standard
4K
4K
Smart TV
Brand
TCL
Aisen
Model
55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K)
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (A55UDS972)
Model Name
55C6K
A55UDS972
Display Size
55 inch
55 inch
Screen Type
QLED
LED
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Series
C6K
Launch Year
2025
3D
No
Curve TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
122.9 cm x 71.3 cm x 5.5 cm
Weight (without stand)
12.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
122.9 cm x 77.6 cm x 25.5 cm
Weight (with stand)
12.4 kg
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
1
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
smart tv features
Processor
64-bit Quad Core Processor
RAM
3GB
Storage Capacity
32GB
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Google TV
power features
Power Consumption
220
91.5 W, 0.5 W (Standby)
audio features
Surround Sound
Dolby Audio
Speaker Output RMS
40
20 W