TCL 55 Inch QD Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K) vs LG 43 Inch LED Full HD TV (43LH516A)
TCL 55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K)
vs
LG 43 Inch LED Full HD TV (43LH516A)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
43.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Dimensions
122.9 cm x 71.3 cm x 5.5 cm
975.5 mm x 583 mm x 81.5 mm
Resolution Standard
4K
Full-HD
Smart TV
Yes
No
general
Brand
TCL
LG
Model
55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K)
43 Inch LED Full HD TV (43LH516A)
Model Name
55C6K
43LH516A
Display Size
55 inch
43 inch
Screen Type
QLED
LED
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
Full-HD
Smart TV
Yes
No
Series
C6K
Launch Year
2025
Curve TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
122.9 cm x 71.3 cm x 5.5 cm
975.5 mm x 583 mm x 81.5 mm
Weight (without stand)
12.2 kg
8.1 kg
Width x Height x Depth (with stand)
122.9 cm x 77.6 cm x 25.5 cm
975.5 mm x 621 mm x 208.7 mm
Weight (with stand)
12.4 kg
8.4 kg
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
1
Built In Wi-Fi
Headphone Jack
1 Rear RCA Analog Output
RF Connectivity Input
1 Rear
Component In (RGB Cable)
Component Input Y, Pb, Pr + Audio: 1 Rear Composite / Component Common
smart tv features
Processor
64-bit Quad Core Processor
RAM
3GB
Storage Capacity
32GB
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Google TV
power features
Power Consumption
220
80 W, 0.3 W (Standby)
audio features
Surround Sound
Dolby Audio
Speaker Output RMS
40
20 W