TCL 55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K)
vs
Micromax 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49TA7000UHD)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
49.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Dimensions
122.9 cm x 71.3 cm x 5.5 cm
109.2cm x 66.5cm x 25.8cm
Resolution Standard
4K
4K
Smart TV
Yes
Yes
OS
Android
general
Brand
TCL
Micromax
Model
55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K)
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49TA7000UHD)
Model Name
55C6K
49TA7000UHD
Display Size
55 inch
49 inch
Screen Type
QLED
LED
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Series
C6K
Launch Year
2025
3D
No
Curve TV
No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
122.9 cm x 71.3 cm x 5.5 cm
109.2cm x 66.5cm x 25.8cm
Weight (without stand)
12.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
122.9 cm x 77.6 cm x 25.5 cm
109.2cm x 72.8cm x 26.3cm
Weight (with stand)
12.4 kg
Stand Type
Metal
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
1
Wi-Fi Type
802.11a/b/g/n/ac; 2.4G+5G
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
NFC Support
PC Audio In
PC D-sub
Headphone Jack
Digital Audio Output
Analog Audio Input
Audio Out
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
Composite In (Audio Video Cable)
smart tv features
Processor
64-bit Quad Core Processor
Quadcore
RAM
3GB
2.5GB
Storage Capacity
32GB
16GB
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Google TV
Number of Cores
dual-core
Supported App - Youtube
Operating System
Android
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play Store
power features
Power Consumption
220
130W, 0.5W (Standby)
audio features
Surround Sound
Dolby Audio
Speaker Output RMS
40
30W