TCL 55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K)
vs
Samsung 49 Inch LED Full HD TV (UA49N5370AUXXL)
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
49.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Dimensions
122.9 cm x 71.3 cm x 5.5 cm
1062.8 mm x 631.1 mm x 46.9 mm
Resolution Standard
4K
Full-HD
Smart TV
Yes
No
general
Brand
TCL
Samsung
Model
55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K)
49 Inch LED Full HD TV (UA49N5370AUXXL)
Model Name
55C6K
UA49N5370AUXXL
Display Size
55 inch
49 inch
Screen Type
QLED
LED
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
Full-HD
Smart TV
Yes
No
Series
C6K
Launch Year
2025
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
122.9 cm x 71.3 cm x 5.5 cm
1062.8 mm x 631.1 mm x 46.9 mm
Weight (without stand)
12.2 kg
13.18 kg
Width x Height x Depth (with stand)
122.9 cm x 77.6 cm x 25.5 cm
1062.8 mm x 682.4 mm x 228.1 mm
Weight (with stand)
12.4 kg
15.3 kg
Stand Type
Square
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
1
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
smart tv features
Processor
64-bit Quad Core Processor
RAM
3GB
Storage Capacity
32GB
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Google TV
power features
Power Consumption
220
0.3 W (Standby)
audio features
Surround Sound
Dolby Audio
Speaker Output RMS
40
20 W
Number of Speakers
2
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Digital Pulse
video features
View Angle
178
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
144
Picture in Picture (PIP)
remote control features
Battery Type
AAA
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
Advertisement
TRENDING
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Motorola Razr Fold Launched in India With These Features
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
WhatsApp Introduces Incognito Chat With Meta AI for Private Conversations
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch