  • TCL 55 Inch QD Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K) vs Sony Bravia X75K 43 inch Smart Android LED TV (KD 43X75K)
Compare TCL 55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K)
Compare Sony Bravia X75K 43-inch Smart Android LED TV (KD-43X75K)
key specs
Display55.00-inch43.00-inch
Screen TypeQLEDLED
Dimensions122.9 cm x 71.3 cm x 5.5 cm971 x 575 x 77 mm
Resolution Standard4KUltra-HD
Smart TVYesYes
OS-Android
general
BrandTCLSony
Model Name55C6KKD-43X75K
Display Size55 inch43 inch
Screen TypeQLEDLED
ColorBlack-
Resolution (pixels)3840x21603840x2160
Resolution Standard4KUltra-HD
Smart TVYesYes
SeriesC6KBravia X75K
Launch Year20252022
Release date-May 2, 2022
3D-No
Curve TV-No
Power Consumption Standby (W)-0.5
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)122.9 cm x 71.3 cm x 5.5 cm971 x 575 x 77 mm
Weight (without stand)12.2 kg7.8kg
Width x Height x Depth (with stand)122.9 cm x 77.6 cm x 25.5 cm971 x 619 x 231 mm