Sansui 40 Inch LED Full HD TV (SNS40) vs Toshiba 32 Inch LED HD Ready TV (32PA200ZE)
Sansui 40 Inch LED Full HD TV (SNS40)
vs
Toshiba 32 Inch LED HD Ready TV (32PA200ZE)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
40.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
No
Resolution Standard
Full-HD
HD-Ready
Dimensions
784 mm x 510 mm x 76 mm
general
Brand
Sansui
Toshiba
Model
40 Inch LED Full HD TV (SNS40)
32 Inch LED HD Ready TV (32PA200ZE)
Model Name
SNS40
32PA200ZE
Display Size
40 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
3D
Smart TV
Resolution Standard
Full-HD
HD-Ready
Resolution (pixels)
1366x768
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Analog Audio Input
Yes
Yes
Composite In (Audio Video Cable)
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
1
audio features
Supported Audio Formats
ALL FORMAT
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
10 W
video features
Aspect Ratio
16:09
Supported Video Formats
ALL FORMAT
Brightness
420 cd/mA2
Contrast Ratio
50000:1 (Static)
Picture Engine
Meta Brain Pro
View Angle
178 Degree
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
784 mm x 510 mm x 76 mm
Weight (without stand)
7.7 kg
Width x Height x Depth (with stand)
784 mm x 518 mm x 160 mm