Toshiba C350 vs Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
Toshiba C350
vs
Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Toshiba C350
key specs
Display
43.00-inch
32.00-inch
Resolution Standard
4K
HD-Ready
Smart TV
Yes
No
Screen Type
LED
general
Brand
Toshiba
Samsung
Model
C350
32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
Release date
July 22, 2022
Model Name
43C350LP
UA32H4100
Display Size
43 inch
32 inch
Resolution (pixels)
3840x2160
1366x768
Resolution Standard
4K
HD-Ready
Smart TV
Yes
No
Launch Year
2022
Screen Type
LED
3D
Curve TV
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Supported
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
dimensions
Weight (without stand)
7.2kg
audio features
Sound Technology
Dolby Atmos
Number of Speakers
2
Speaker Type
2.0 Channel Speaker
Speaker Output RMS
10 W
smart tv features
RAM
2GB
Storage Capacity
16GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Google OS TV
video features
HDR Support
Dolby Vision
Contrast Ratio
Mega Contrast (Static)
Refresh Rate (Hz)
60
power features
Power Consumption
48 W, 0.5 W (Standby)