Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V VERTIS ELITE 4503746) vs Daikin 1.5 Ton 3 Star Split AC (ATL50TV16U1)
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V VERTIS ELITE 4503746)
vs
Daikin 1.5 Ton 3 Star Split AC (ATL50TV16U1)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
1.5 Ton
Star Rating
3 Star
3 Star
Type
Inverter Split
Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Power Consumption
1037.79 Kilowatt Hours Per Year
Dimensions
97 cm x 31.7 cm x 23.5 cm
Technology
Inverter Technology
general
Brand
Voltas
Daikin
Model
1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V VERTIS ELITE 4503746)
1.5 Ton 3 Star Split AC (ATL50TV16U1)
Release date
May 28, 2024
Model Name
183V VERTIS ELITE 4503746
ATL50TV16U1
Type
Inverter Split
Split
Capacity
Star Rating
BEE Rating Year
2024
Colours
White
White
Cooling Capacity
5100 W
Compressor
Inverter Compressor
Refrigerant
R - 32
Dehumidification
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Yes
Technology Used
Inverter Technology
dimensions
Indoor W x H x D
97 cm x 31.7 cm x 23.5 cm
Indoor Unit Weight
11 kg
Outdoor W x H x D
78 cm x 54.5 cm x 32 cm
Outdoor Unit Weight
26 kg
performance features
Indoor Noise Level
High - 46 dB
Cooling Coverage Area
111-150 sq.ft
Turbo Mode
ISEER
3.80 W/W
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Power Consumption
air flow and filter features
Auto Air Swing
Air Flow Direction
4 Way Air Direction