| Model | 32-inch Premium HD Android Smart TV (32US) | 24 Inch LED WXGA TV (KLV-24P412C) |
| Release date | February 1, 2020 | - |
| Display Size | 32 inch | 24 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| Smart TV | Yes | No |
| Series | Vu Premium | - |
| Launch Year | 2020 | 2015 |
| Resolution Standard | HD-Ready | HD-Ready |
| Model Name | - | KLV-24P412C |
| Resolution (pixels) | - | 1366x768 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 730 mm x 432 mm x 73 mm | Approx. 558 x 341 x 65 (45) mm |
| Weight (without stand) | 3.9 kg | Approx. 4 Kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 730 mm x 479 mm x 190 mm | Approx. 558 x 367 x 147 mm |
| Weight (with stand) | 4 kg | Approx. 4.2 Kg |
| Stand Type | Wall Mount and Table Top Stand | - |
| Stand Features | Plastic, Black Glossy | - |
| smart tv features |
| Number of Cores | quad-core | - |
| Graphic Processor | Dual Core | - |
| Supported App - Youtube | Yes | - |
| Supported App - Netflix | Yes | - |
| Supported App - Hotstar | Yes | - |
| Operating System Present | Android TV 9 Pie | - |
| Operating System | Android | - |
| Screen Mirroring | Yes | - |
| App Store Type | Google Play Store | - |
| RAM | 1GB | - |
| Storage Capacity | 8GB | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 2 | 2 |
| No of USB Port | 2 | 1 |
| Wi-Fi Type | 802.11 b, g, n | - |
| Built In Wi-Fi | Yes | - |
| Headphone Jack | Yes | - |
| Digital Audio Output | Yes | - |
| Analog Audio Input | Yes | Yes |
| Audio Out | Optical, ARC | 1 (down/Hybrid with HP) |
| RF Connectivity Input | Yes | - |
| PC Audio In | - | Yes |
| Composite In (Audio Video Cable) | - | 1 (Bottom Hybrid with Component) |
| video features |
| Brightness | 350 nits | - |
| Contrast Ratio | 1000000:1 (Dynamic) | - |
| Picture in Picture (PIP) | No | - |
| View Angle | 178 | Horizontal: 178 Degree, Vertical: 178 Degree |
| Aspect Ratio | 16:9 | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 | - |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Type | Box Speaker | Type: Open Baffle, Configuration: 2 Ch, Full range (106 x 44.5 mm) x 2 |
| Sound Technology | Dolby Digital and DTS Studio Sound | Dolby Digital |
| Speaker Output RMS | 20 W | 20 W |
| Supported Audio Formats | MP3, PCM, AC3, AAC | WAV/MP3/WMA |
| power features |
| Power Consumption | 55 W, 0.5 W | Active: 41 Watts, (Standby): 0.32 Watts |