Sansui 40 Inch LED Full HD TV (Pro View 40VAOFHDS / 40NVAOFHDS)
vs
Vu 40 Inch LED Full HD TV (40D6575)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
40.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
915mm x 540mm x 95mm
902 mm x 523 mm x 86 mm
OS
Android Based
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
Full-HD
general
Brand
Sansui
Vu
Model
40 Inch LED Full HD TV (Pro View 40VAOFHDS / 40NVAOFHDS)
40 Inch LED Full HD TV (40D6575)
Model Name
40VAOFHDS / 40NVAOFHDS
40D6575
Display Size
40 inch
40 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
Pro View
Launch Year
2019
Resolution (pixels)
1920x1080
1920x1080
Resolution Standard
Full-HD
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
915mm x 540mm x 95mm
902 mm x 523 mm x 86 mm
Weight (without stand)
6.34kg
8.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
915mm x 590mm x 230mm
902 mm x 563 mm x 204 mm
Weight (with stand)
6.4kg
10.5 kg
Stand Type
Table Top
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Quad Core
Graphic Processor
Penta Core Mali-450
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Operating System
Android Based
Screen Mirroring
RAM
1GB
Storage Capacity
8GB
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
PC Audio In
PC D-sub
Headphone Jack
1
Digital Audio Output
Analog Audio Input
Audio Out
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
1 Component / Y, Pb Cb, Pr Cr
video features
Brightness
320 nits
450 cd/m1/2
Contrast Ratio
3000:1 (Static)
1000000:1 Static
Picture And Picture (PAP)
View Angle
178 Degree
178 Degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
audio features
Number of Speakers
Speaker Type
Box
Sound Technology
Immersive High Quality Sound
True surround sound
Surround Sound
Speaker Output RMS
20W
16 W
power features
Power Consumption
85W, 0.5W (Standby)
74 W, 0.1 W (Standby)