Vu Masterpiece 85-inch Ultra-HD QLED TV vs LG 55 Inch OLED Ultra HD (4K) TV (55EG960T) comparison
| key specs |
| Display | 85.00-inch | 55.00-inch |
| Screen Type | QLED | OLED |
| Dimensions | 1903mm x 1088mm x 80mm | 1225.3 mm x 719 mm x 43.2 mm |
| Resolution Standard | Ultra-HD | 4K |
| OS | Android | - |
| Smart TV | Yes | Yes |
| general |
| Brand | Vu | LG |
| Model | Masterpiece 85-inch Ultra-HD QLED TV | 55 Inch OLED Ultra HD (4K) TV (55EG960T) |
| Release date | July 1, 2023 | - |
| Model Name | 85 Masterpiece | 55EG960T |
| Display Size | 85 inch | 55 inch |
| Screen Type | QLED | OLED |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 3840x2160 |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Series | Masterpiece | - |
| Launch Year | 2023 | 2015 |
| Color | - | Black |
| Curve TV | - | Yes |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1903mm x 1088mm x 80mm | 1225.3 mm x 719 mm x 43.2 mm |
| Weight (without stand) | 42.5kg | 15.3 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1903mm x 1169mm x 453mm | 1225.3 mm x 759.7 mm x 212.9 mm |
| Weight (with stand) | 43.7kg | 19 kg |
| smart tv features |
| Number of Cores | quad-core | - |
| RAM | 3GB | - |
| Supported App - Youtube | Yes | - |
| Supported App - Netflix | Yes | - |
| Supported App - Hotstar | Yes | - |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes | - |
| Operating System Present | Android TV with Google TV | - |
| Operating System | Android | - |
| Screen Mirroring | Yes | - |
| App Store Type | Google Play Store | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 4 | 3 |
| No of USB Port | 2 | 3 |
| Wi-Fi Type | Dual-band | Wi-Fi Direct |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes | - |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz, 5GHz | - |
| Ethernet (RJ45) | Yes | 1 |
| Headphone Jack | - | 1 Side |
| Digital Audio Output | - | 1 Rear |
| RF Connectivity Input | - | 1 Rear |
| Component In (RGB Cable) | - | Component Input Y, Pb, Pr + Audio: 1 Rear |
| video features |
| Brightness | 1000 nits | - |
| Aspect Ratio | 16:9 | 16:9, Just Scan, Original, Full Wide, 4:3, 14:9, Cinema Zoom 1, Zoom |
| Refresh Rate (Hz) | 120 | 240 |
| HDR Support | HDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLG | - |
| Picture Engine | - | Triple XD Engine |
| audio features |
| Number of Speakers | 5 | 2 |
| Speaker Type | 4.1-channel speaker system | - |
| Speaker Output RMS | 204W | 20 W |
| Supported Audio Formats | Dolby Atmos | - |
| Sound Technology | - | Dolby Digital Decoder |
| Surround Sound | - | Ultra Surround |
| remote control features |
| Smart Remote | Yes | - |
| Voice Remote | Yes | - |
| Battery Type | AAA | - |
| Remote Control Connectivity Standard | Bluetooth | - |
| RF Capable | - | Yes |
| power features |
| Power Consumption | - | 0.3 W (Standby) |