Vu Vibe QLED TV vs Sanyo 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (Kaizen Series XT 49A082U)
Vu Vibe QLED TV
vs
Sanyo 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (Kaizen Series XT-49A082U)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Vu Vibe QLED TV
key specs
Display
43.00-inch
49.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Dimensions
23.5 x 95.8 x 62.7 cm
109.1cm x 9.1cm x 63.1cm
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
Android Based
Smart TV
Brand
Vu
Sanyo
Model
Vibe QLED TV
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (Kaizen Series XT-49A082U)
Release date
July 30, 2024
Model Name
43VIBE24
XT-49A082U
Display Size
43 inch
49 inch
Screen Type
QLED
LED
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Series
Vibe
Kaizen Series
Launch Year
2024
Power Consumption Standby (W)
0.5
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
23.5 x 95.8 x 62.7 cm
109.1cm x 9.1cm x 63.1cm
Weight (without stand)
7.1 kg
8.7Kg
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz, 5GHz
Audio Out
88W
Wi-Fi Type
802.11a/b/g/n
Built In Wi-Fi
Headphone Jack
video features
Brightness
400 nits
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
60
Contrast Ratio
1100:1
View Angle
178 Degree
audio features
Speaker Type
integrated soundbar
Box Speakers
Sound Technology
Dolby Audio
DTS
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20W
power features
Power Consumption
120W
120W ≤0.5W