Worldtech 32 Inch LED Full HD TV (WT 3255M/16) vs Toshiba 32 Inch LED HD Ready TV (32PA200ZE)
Worldtech 32 Inch LED Full HD TV (WT-3255M/16)
vs
Toshiba 32 Inch LED HD Ready TV (32PA200ZE)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
Full-HD
HD-Ready
Dimensions
784 mm x 510 mm x 76 mm
Smart TV
No
general
Brand
Worldtech
Toshiba
Model
32 Inch LED Full HD TV (WT-3255M/16)
32 Inch LED HD Ready TV (32PA200ZE)
Model Name
WT-3255M/16
32PA200ZE
Display Size
32 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
Resolution Standard
Full-HD
HD-Ready
Resolution (pixels)
1920x1080
1366x768
Smart TV
No
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
Wi-Fi Direct
Built In Wi-Fi
Yes
Analog Audio Input
Yes
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
1
dimensions
Weight (without stand)
6
7.7 kg
Width x Height x Depth (without stand)
784 mm x 510 mm x 76 mm
Width x Height x Depth (with stand)
784 mm x 518 mm x 160 mm
Weight (with stand)
8 kg
video features
Brightness
420 cd/mA2
Contrast Ratio
50000:1 (Static)
Picture Engine
Meta Brain Pro
View Angle
178 Degree
Aspect Ratio
16:09
audio features
Number of Speakers
Speaker Output RMS
10 W