| Model | OLED Vision TV | 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-49X8500F) | ||
| Release date | April 27, 2022 | - | ||
| Model Name | Xiaomi OLED Vision | KD-49X8500F | ||
| Display Size | 55 inch | 49 inch | ||
| Screen Type | OLED | LED | ||
| Color | Black | Black | ||
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 3840x2160 | ||
| Resolution Standard | 4K | 4K | ||
| Smart TV | Yes | Yes | ||
| Series | OLED | Android | ||
| Launch Year | 2022 | 2018 | ||
| 3D | - | No | ||
| Curve TV | - | No | ||
| audio features | ||||
| Number of Drivers | 8 | - | ||
| Speaker Type | 4 Passive, 4 Active | - | ||
| Speaker Output RMS | 30W | 20 W | ||
| Number of Speakers | - | 2 | ||
| dimensions | ||||
| Width x Height x Depth (without stand) | 1227.8x711.2x104.1mm | - | ||
| Width x Height x Depth (with stand) | 1227.8x765.6x104.1mm | - | ||
| smart tv features | ||||
| Number of Cores | quad-core | - | ||
| Processor | Cortex A73 | - | ||
| Graphic Processor | Mali G52 MC1 | - | ||
| RAM | 3GB | - | ||
| Storage Capacity | 32GB | - | ||
| Supported App - Youtube | Yes | Yes | ||
| Supported App - Netflix | Yes | Yes | ||
| Supported App - Hotstar | Yes | - | ||
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes | - | ||
| Operating System Present | Android TV 11 and PatchWall 4 | Yes | ||
| Operating System | Android | Android | ||
| Screen Mirroring | Yes | Yes | ||
| App Store Type | Google Play | - | ||
| connectivity features | ||||
| No of HDMI Port | 3 | 4 | ||
| No of USB Port | 2 | 3 | ||
| Wi-Fi Type | 6 | - | ||
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes | ||
| Wi-Fi Supported | Yes | - | ||
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz | - | ||
| Ethernet (RJ45) | Yes | 1 | ||
| Headphone Jack | Yes | - | ||
| Digital Audio Output | Yes | - | ||
| Analog Audio Input | - | Yes | ||
| video features | ||||
| Contrast Ratio | 1500000:1 | - | ||
| Picture Engine | Vivid Picture Engine 2 | - | ||
| Aspect Ratio | 16:9 | - | ||
| Refresh Rate (Hz) | 60 | 100 | ||
| HDR Support | HDR10,HDR10+,Dolby Vision,HLG | - | ||
| power features | ||||
| Power Consumption | 245W | 145 W, 0.5 W (Standby) | ||