Xiaomi Smart TV 5A Pro vs Sansui 40 Inch LED Full HD TV (Pro View 40VAOFHDS / 40NVAOFHDS)
Xiaomi Smart TV 5A Pro
vs
Sansui 40 Inch LED Full HD TV (Pro View 40VAOFHDS / 40NVAOFHDS)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Xiaomi Smart TV 5A Pro
key specs
Display
32.00-inch
40.00-inch
Resolution Standard
HD-Ready
OS
Android Based
Android Based
Smart TV
Yes
Yes
Screen Type
LED
Dimensions
915mm x 540mm x 95mm
general
Brand
Xiaomi
Sansui
Model
Smart TV 5A Pro
40 Inch LED Full HD TV (Pro View 40VAOFHDS / 40NVAOFHDS)
Release date
August 16, 2022
Model Name
Xiaomi Smart TV 5A Pro
40VAOFHDS / 40NVAOFHDS
Display Size
32 inch
40 inch
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
1366x768
1920x1080
Resolution Standard
HD-Ready
Smart TV
Series
Smart TV 5A
Pro View
Launch Year
2022
Screen Type
LED
3D
No
Curve TV
No
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
Dual Band
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz,5GHz
Headphone Jack
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
PC Audio In
PC D-sub
Digital Audio Output
Analog Audio Input
Audio Out
RF Connectivity Input
audio features
Number of Speakers
Sound Technology
Dolby Audio
Immersive High Quality Sound
Speaker Output RMS
24W
20W
Speaker Type
Box
Surround Sound
remote control features
Touch Remote
Battery Type
AAA
AAA
Smart Remote
RF Capable
smart tv features
Processor
A55
Quad Core
Graphic Processor
Mali-G31
Penta Core Mali-450
RAM
1.5GB
1GB
Storage Capacity
8GB
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Android TV 11
Operating System
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play
Number of Cores
quad-core
video features
View Angle
178
178 Degree
Refresh Rate (Hz)
60
Brightness
320 nits
Contrast Ratio
3000:1 (Static)
Picture And Picture (PAP)
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
915mm x 540mm x 95mm
Weight (without stand)
6.34kg
Width x Height x Depth (with stand)
915mm x 590mm x 230mm
Weight (with stand)
6.4kg
Stand Type
Table Top
power features
Power Consumption
85W, 0.5W (Standby)
Related Comparisons
Xiaomi Smart TV 32A vs Xiaomi Smart TV 5A Pro
Xiaomi X Pro 55-inch Ultra-HD Smart TV (L55M8-5XIN) vs Xiaomi Smart TV 5A Pro
Xiaomi Smart TV X Pro vs Xiaomi Smart TV 5A Pro
Redmi 32-inch Smart Fire TV 32 (L32R8-FVIN) vs Xiaomi Smart TV 5A Pro
Xiaomi Smart TV X 50-Inch vs Xiaomi Smart TV 5A Pro
Xiaomi Smart TV X 43-Inch vs Xiaomi Smart TV 5A Pro
Xiaomi Smart TV 5A Pro vs OnePlus TV Y1S Edge 32-inch
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Xiaomi NoteBook Pro 120G, Smart TV X Series to Launch in India on August 30: All Details
Xiaomi Smart TV 5A Pro 32-Inch With Quad-Core CPU, Dolby Audio Launched in India