HP 15-bs576tx is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The HP 15-bs576tx packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by AMD Radeon 520 Graphics. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 1 USB ports (1 x USB 2.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Headphone and Mic Combo Jack, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, HP 15-bs576tx price in India starts at Rs. 47,299.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HP 15-BS576TX Laptop (DOS, 8GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i5, Sparkling Black, 15.6 inch) | ₹ 47,299 |
HP 15-bs576tx price in India starts from ₹ 47,299. The lowest price of HP 15-bs576tx is ₹ 47,299 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | HP |
| Model | 15-bs576tx |
| Price in India | ₹47,299 |
| Model Number | 15-bs576tx |
| Dimensions (mm) | 380.00 x 253.70 x 23.80 |
| Weight (kg) | 1.86 |
| Colours | Black |
| Operating system | DOS |
| Battery Capacity (WHR) | 41 |
| Battery Cell | 4 |
| Battery Life (up to hours) | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 7th Gen 7200U |
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Burst Clock Speed | 3.1 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 8GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | AMD Radeon 520 Graphics |
| Dedicated Graphic Memory | 2GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3 |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100/1000 Base T |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Optical Disk Drive | DVD Writer |
| Number of USB Ports | 1 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Multi format card reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP 15-bs576tx
₹47,299
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM