| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Kenstar 51 L Desert Air Cooler (Farrata 51, Dark Grey) | ₹ 8,499 |
Kenstar 51 L Desert Air Cooler (Farrata 51) price in India starts from ₹ 8,499. The lowest price of Kenstar 51 L Desert Air Cooler (Farrata 51) is ₹ 8,499 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Kenstar |
| Model | 51 L Desert Air Cooler (Farrata 51) |
| Price in India | ₹8,499 |
| Model Name | Farrata 51 |
| Colour | Grey |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Wood Wool |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 51 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Air Delivery | 4000 cfm |
| Air Throw Distance | 50 ft |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 500 sq.ft |
| Body Material | FPP,PP,HIPS,ABS |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 170 W |
| Width x Height x Depth | 45.5 cm x 75.5 cm x 54.5 cm |
| Weight | 11 kg |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to technical issuse /manufacturing defects only. |
| Not Covered in Warranty | Defects due to External Causes, Accidental, Physical Damage, Cut, Burnt, Misuse and Missing Warranty Stickers or Labels |
| Warranty Service Type | Service Engineer shall visit at customer home |
Kenstar 51 L Desert Air Cooler (Farrata 51)
₹8,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM