Motorola Moto E (2020) mobile was launched on 5th June 2020. The phone comes with a 6.20-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1520 pixels at a pixel density of 271 pixels per inch (ppi) and an aspect ratio of 19:9. Motorola Moto E (2020) is powered by a 1.8GHz octa-core Qualcomm Snapdragon 632 processor. It comes with 2GB of RAM. The Motorola Moto E (2020) runs Android 10 and is powered by a 3550mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Motorola Moto E (2020) on the rear packs a 13-megapixel (f/2.0) primary camera, and a 2-megapixel (f/2.2) camera. The rear camera setup has autofocus. It sports a 5-megapixel camera on the front for selfies with an f/2.0 aperture.
Motorola Moto E (2020) is based on Android 10 and packs 32GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 512GB). The Motorola Moto E (2020) is a single SIM (GSM) mobile that accepts a Nano-SIM card. The Motorola Moto E (2020) measures 159.77 x 76.56 x 8.65mm (height x width x thickness) and weighs 185.00 grams. It was launched in Midnight Blue colour.
Connectivity options on the Motorola Moto E (2020) include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, GPS, and Bluetooth v4.20. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, proximity sensor, and fingerprint sensor.
| Brand | Motorola |
| Model | Moto E (2020) |
| Release date | 5th June 2020 |
| Dimensions (mm) | 159.77 x 76.56 x 8.65 |
| Weight (g) | 185.00 |
| Battery capacity (mAh) | 3550 |
| Colours | Midnight Blue |
| Screen size (inches) | 6.20 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1520 pixels |
| Aspect ratio | 19:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 271 |
| Processor | 1.8GHz octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 632 |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 512 |
| Rear camera | 13-megapixel (f/2.0) + 2-megapixel (f/2.2) |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 5-megapixel (f/2.0) |
| Operating system | Android 10 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| NFC | No |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 1 |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Motorola Moto E (2020)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM