Motorola Moto G Fast mobile was launched on 5th June 2020. The phone comes with a 6.40-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1560 pixels and an aspect ratio of 19:9. Motorola Moto G Fast is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 665 processor. It comes with 3GB of RAM. The Motorola Moto G Fast runs Android 10 and is powered by a 4000mAh battery. The Motorola Moto G Fast supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Motorola Moto G Fast on the rear packs a 16-megapixel (f/1.7, 1.25-micron) primary camera; a 2-megapixel (f/202, 1.75-micron) camera, and a 1.12-megapixel camera. The rear camera setup has autofocus. It sports a 9-megapixel camera on the front for selfies with an f/2.0 aperture and a pixel size of 1.12-micron.
Motorola Moto G Fast is based on Android 10 and packs 32GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 512GB). The Motorola Moto G Fast is a dual-SIM mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Motorola Moto G Fast measures 161.87 x 75.70 x 9.05mm (height x width x thickness) and weighs 189.40 grams. It was launched in Pearl White colour.
Connectivity options on the Motorola Moto G Fast include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Bluetooth v5.00, USB Type-C, 3G, and 4G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor.
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G Fast |
| Release date | 5th June 2020 |
| Dimensions (mm) | 161.87 x 75.70 x 9.05 |
| Weight (g) | 189.40 |
| Battery capacity (mAh) | 4000 |
| Fast charging | Proprietary |
| Wireless charging | No |
| Colours | Pearl White |
| Screen size (inches) | 6.40 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1560 pixels |
| Aspect ratio | 19:9 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 665 |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 512 |
| Rear camera | 16-megapixel (f/1.7, 1.25-micron) + 2-megapixel (f/202, 1.75-micron) + 1.12-megapixel |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | LED |
| Rear third camera attr | (f/8, 2.2-micron) |
| Front camera | 9-megapixel (f/2.0, 1.12-micron) |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 10 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| NFC | No |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Motorola Moto G Fast
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM