Nexian NV-45 mobile was launched in December 2015. The phone comes with a 4.50-inch touchscreen display offering a resolution of 480x854 pixels. Nexian NV-45 is powered by a 1.2GHz quad-core Spreadtrum SPRD7731 processor. It comes with 1GB of RAM. The Nexian NV-45 runs Android 4.4.2 and is powered by a 1650mAh removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Nexian NV-45 on the rear packs 5-megapixel camera. It sports a 3.2-megapixel camera on the front for selfies.
Nexian NV-45 is based on Android 4.4.2 and packs 8GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 32GB). The Nexian NV-45 is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Regular and Regular cards. The Nexian NV-45 measures 132.50 x 66.00 x 10.60mm (height x width x thickness) and weighs 141.00 grams.
Connectivity options on the Nexian NV-45 include Wi-Fi, GPS, FM radio, and 3G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, gyroscope, and proximity sensor.
As of 1st April 2026, Nexian NV-45 price in India starts at Rs. 3,799.
| Brand | Nexian |
| Model | NV-45 |
| Price in India | ₹3,799 |
| Release date | December 2015 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 132.50 x 66.00 x 10.60 |
| Weight (g) | 141.00 |
| Battery capacity (mAh) | 1650 |
| Removable battery | Yes |
| Screen size (inches) | 4.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 480x854 pixels |
| Processor | 1.2GHz quad-core |
| Processor make | Spreadtrum SPRD7731 |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 8GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
| Rear camera | 5-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 3.2-megapixel |
| Operating system | Android 4.4.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Nexian NV-45
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM