Xiaomi Redmi Note 9 4G mobile was launched on 26th November 2020. The phone comes with a 6.53-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2340 pixels and an aspect ratio of 19.5:9.Xiaomi Redmi Note 9 4G comes with 4GB of RAM. The Xiaomi Redmi Note 9 4G runs Android 10 and is powered by a 6000mAh battery. The Xiaomi Redmi Note 9 4G supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Xiaomi Redmi Note 9 4G on the rear packs a 48-megapixel (f/1.79) primary camera; an 8-megapixel (f/2.2) camera, and a 2-megapixel (f/2.4) camera. It sports an 8-megapixel camera on the front for selfies with an f/2.0 aperture.
The Xiaomi Redmi Note 9 4G runs MIUI 12 is based on Android 10 and packs 128GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 512GB) with a dedicated slot. The Xiaomi Redmi Note 9 4G is a dual-SIM mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Xiaomi Redmi Note 9 4G measures 162.30 x 77.20 x 9.60mm (height x width x thickness) and weighs 198.00 grams. It was launched in Smoke Wave Blue, Misty Green, and and Feather Black colours.
Connectivity options on the Xiaomi Redmi Note 9 4G include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, GPS, Bluetooth v4.20, Infrared, USB Type-C, FM radioWi-Fi Direct, 3G, and 4G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, and fingerprint sensor. The Xiaomi Redmi Note 9 4G supports face unlock.
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Note 9 4G |
| Release date | 26th November 2020 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 162.30 x 77.20 x 9.60 |
| Weight (g) | 198.00 |
| Battery capacity (mAh) | 6000 |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | Smoke Wave Blue, Misty Green, and Feather Black |
| Screen size (inches) | 6.53 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2340 pixels |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 662 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 512 |
| Dedicated microSD slot | Yes |
| Rear camera | 48-megapixel (f/1.79) + 8-megapixel (f/2.2) + 2-megapixel (f/2.4) |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 8-megapixel (f/2.0) |
| Operating system | Android 10 |
| Skin | MIUI 12 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| Infrared | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Xiaomi Redmi Note 9 4G
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications