Xiaomi 17T Pro mobile was launched on 28th May 2026. The phone comes with a 144 Hz refresh rate 6.83-inch display offering a resolution of 1280x2772 pixels (1.5K). The display sports Gorilla Glass 7i for protection. Xiaomi 17T Pro is powered by a 3.4GHz octa-core MediaTek Dimensity 8500 Ultra processor that features 1 core clocked at 3.4GHz, 3 cores clocked at 3.2GHz and 4 cores clocked at 2.2GHz. It comes with 12GB of RAM. The Xiaomi 17T Pro runs Android 16 and is powered by a 7000mAh non-removable battery. The Xiaomi 17T Pro supports 100W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Xiaomi 17T Pro on the rear packs a triple camera setup featuring a 50-megapixel (f/1.67) primary camera; a 50-megapixel (f/3.0, periscope telephoto) camera, and a 12-megapixel (f/2.2, ultra wide-angle) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 32-megapixel sensor with an f/2.2 aperture.
The Xiaomi 17T Pro runs HyperOS 3 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Xiaomi 17T Pro is a dual-SIM mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Xiaomi 17T Pro measures 162.20 x 77.50 x 8.25mm (height x width x thickness) and weighs 219.00 grams. It was launched in Deep Blue, Deep Violet, and Black colours.
Connectivity options on the Xiaomi 17T Pro include Wi-Fi 802.11 ax, GPS, Bluetooth v6.00, NFC, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, temperature sensor, and in-display fingerprint sensor.
| Brand | Xiaomi |
| Model | 17T Pro |
| Release date | 28th May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 162.20 x 77.50 x 8.25 |
| Weight (g) | 219.00 |
| Battery capacity (mAh) | 7000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 100W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Wireless Charging Type | 50W |
| Colours | Deep Blue, Deep Violet, Black |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.83 |
| Resolution | 1280x2772 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass 7i |
| Processor | 3.4GHz octa-core (1x3.4GHz + 3x3.2GHz + 4x2.2GHz) |
| Processor make | MediaTek Dimensity 8500 Ultra |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Dedicated microSD slot | No |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.67) + 50-megapixel (f/3.0) + 12-megapixel (f/2.2) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 32-megapixel (f/2.2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Lens Type (Second Rear Camera) | Periscope Telephoto |
| Lens Type (Third Rear Camera) | Ultra Wide-Angle |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HyperOS 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 6.00 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
Xiaomi 17T Pro
Activision to Shut Down Call of Duty: Warzone on PS4, Xbox One After Modern Warfare 4 Launch