| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 322 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT37C4523SL/HL, EZ Clean Steel) | ₹ 60,990 |
Samsung 322 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT37C4523SL/HL) price in India starts from ₹ 60,990. The lowest price of Samsung 322 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT37C4523SL/HL) is ₹ 60,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 322 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT37C4523SL/HL) |
| Price in India | ₹60,990 |
| Release date | 1st May 2023 |
| Model Name | RT37C4523SL/HL |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 322 L |
| Colours | EZ Clean Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 171.00 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 67.2 cm |
| Weight | 59 kg |
| Air Flow Type | Multi Flow |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Display Type | External |
| Handle type | Recess Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Deodorizer | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 20 Years Warranty on Compressor |
Samsung 322 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT37C4523SL/HL)
₹60,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM