| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 415 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT45CG662BB1TL, Black Matte) | ₹ 48,990 |
Samsung 415 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT45CG662BB1TL) price in India starts from ₹ 48,990. The lowest price of Samsung 415 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT45CG662BB1TL) is ₹ 48,990 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 415 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT45CG662BB1TL) |
| Price in India | ₹48,990 |
| Release date | 7th September 2023 |
| Model Name | RT45CG662BB1TL |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 415 L |
| Colours | Black Matte |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 178.50 x 70.00 x 0.00 |
| Depth | 67.2 kg |
| Weight | 65 kg |
| Air Flow Type | Multi Flow |
| Temperature Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Recess Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Other Features | Wi-Fi Embedded, Optimal Fresh+, Efficient compressor, All-Around Cooling, Power Cool |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warrranty on Compressor |
Samsung 415 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT45CG662BB1TL)
₹48,990
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra