Alcatel 1V mobile was launched in September 2019. The phone comes with a 5.50-inch touchscreen display offering a resolution of 480x960 pixels and an aspect ratio of 18:9. Alcatel 1V is powered by an octa-core Unisoc SC9863A processor. It comes with 2GB of RAM. The Alcatel 1V runs Android Pie (Go Edition) and is powered by a 2460mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Alcatel 1V on the rear packs an 8-megapixel camera with an f/2.2 aperture. It sports a 5-megapixel camera on the front for selfies with an f/2.2 aperture.
Alcatel 1V is based on Android Pie (Go Edition) and packs 16GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 128GB). The Alcatel 1V is a single SIMmobile that accepts a Nano-SIM card. The Alcatel 1V measures 149.10 x 72.20 x 8.90mm (height x width x thickness) and weighs 130.00 grams.
Connectivity options on the Alcatel 1V include Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, Bluetooth v4.20, and Micro-USB.
| Brand | Alcatel |
| Model | 1V |
| Release date | September 2019 |
| Launched in India | No |
| Dimensions (mm) | 149.10 x 72.20 x 8.90 |
| Weight (g) | 130.00 |
| Battery capacity (mAh) | 2460 |
| Screen size (inches) | 5.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 480x960 pixels |
| Aspect ratio | 18:9 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Unisoc SC9863A |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 128 |
| Rear camera | 8-megapixel (f/2.2) |
| Front camera | 5-megapixel (f/2.2) |
| Operating system | Android Pie (Go Edition) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| Micro-USB | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 1 |
| SIM Type | Nano-SIM |
Alcatel 1V
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM