Nokia 1 Plus mobile was launched in February 2019. The phone comes with a 5.45-inch touchscreen display and an aspect ratio of 18:9. Nokia 1 Plus is powered by a 1.5GHz quad-core MediaTek MT6739WW processor. It comes with 1GB of RAM. The Nokia 1 Plus runs Android 9.0 Pie (Go edition) and is powered by a 2500mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Nokia 1 Plus on the rear packs 8-megapixel camera. The rear camera setup has autofocus. It sports a 5-megapixel camera on the front for selfies.
Nokia 1 Plus is based on Android 9.0 Pie (Go edition) and packs 8GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card. The Nokia 1 Plus measures 145.04 x 70.40 x 8.55mm (height x width x thickness) . It was launched in Black, Blue, and Red colours. It bears a polycarbonate body.
Connectivity options on the Nokia 1 Plus include 802.11 a/b/g/n, GPS, Bluetooth v4.20, and Micro-USB with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, and proximity sensor.
| Brand | Nokia |
| Model | 1 Plus |
| Release date | February 2019 |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Polycarbonate |
| Dimensions (mm) | 145.04 x 70.40 x 8.55 |
| Battery capacity (mAh) | 2500 |
| Colours | Black, Blue,Red |
| Screen size (inches) | 5.45 |
| Touchscreen | Yes |
| Aspect ratio | 18:9 |
| Processor | 1.5GHz quad-core |
| Processor make | MediaTek MT6739WW |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 8GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Rear camera | 8-megapixel |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 5-megapixel |
| Front autofocus | No |
| Operating system | Android 9.0 Pie (Go edition) |
| Wi-Fi | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| Micro-USB | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Active 4G on both SIM cards | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Nokia 1 Plus
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM