Poco C81 Pro has been launched in select global markets with a 6,000mAh battery. It runs on a Unisoc T7250 chipset alongside 4GB RAM and up to 256GB storage. The Poco C81 Pro sports an AI-backed rear camera unit, including a 13-megapixel primary sensor. It features a 6,000mAh battery and supports 15W fast charging and has 6.9-inch HD+ (720x1,600 pixels) LCD panel wit...
Poco C81 Pro mobile was launched on 28th April 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.90-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels (HD+). Poco C81 Pro is powered by an octa-core Unisoc T7250 processor. It comes with 4GB of RAM. The Poco C81 Pro runs Android 16 and is powered by a 6000mAh non-removable battery. The Poco C81 Pro supports 15W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Poco C81 Pro on the rear packs 13-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor.
The Poco C81 Pro runs HyperOS 3 is based on Android 16 and packs 64GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card with a dedicated slot. The Poco C81 Pro is a dual-SIM mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Poco C81 Pro measures 171.56 x 79.47 x 8.15mm (height x width x thickness) and weighs 208.00 grams. It was launched in Black, Gold, and Green colours.
Connectivity options on the Poco C81 Pro include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.20, USB Type-C, 3G, and 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India) with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, and fingerprint sensor.
| Brand | Poco |
| Model | C81 Pro |
| Release date | 28th April 2026 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 171.56 x 79.47 x 8.15 |
| Weight (g) | 208.00 |
| Battery capacity (mAh) | 6000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 15W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Black, Gold, Green |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.90 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Unisoc T7250 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Dedicated microSD slot | Yes |
| Rear camera | 13-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 1 |
| Front camera | 8-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HyperOS 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Poco C81 Pro
Redmi Pad 2 9.7 Launched Globally With 2K Display, 7,600mAh Battery: Price, Specifications