Xolo Q1010 mobile was launched in February 2014. The phone comes with a 5.00-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1280 pixels. Xolo Q1010 is powered by a 1.3GHz quad-core MediaTek MT6582 processor. It comes with 1GB of RAM. The Xolo Q1010 runs Android 4.2 and is powered by a 2250mAh removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Xolo Q1010 on the rear packs 8-megapixel camera. It sports a 2-megapixel camera on the front for selfies.
Xolo Q1010 is based on Android 4.2 and packs 4GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 32GB). The Xolo Q1010 is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Regular and Regular cards. The Xolo Q1010 measures 143.60 x 72.20 x 8.30mm (height x width x thickness) . It was launched in Black colour.
Connectivity options on the Xolo Q1010 include Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, Bluetooth v4.00, FM radio, and 3G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, and proximity sensor.
As of 19th May 2026, Xolo Q1010 price in India starts at Rs. 12,999.
| Brand | Xolo |
| Model | Q1010 |
| Price in India | ₹12,999 |
| Release date | February 2014 |
| Form factor | Bar |
| Dimensions (mm) | 143.60 x 72.20 x 8.30 |
| Battery capacity (mAh) | 2250 |
| Removable battery | Yes |
| Colours | Black |
| Screen size (inches) | 5.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Processor | 1.3GHz quad-core |
| Processor make | MediaTek MT6582 |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 4GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
| Rear camera | 8-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 2-megapixel |
| Operating system | Android 4.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Xolo Q1010
Take-Two CEO Strauss Zelnick Reaffirms GTA 6 Release Date, Says Game Was Delayed by 18 Months
Google’s Upcoming Noto 3D Emojis for Android 17 Revealed in New Leak
Lava Shark 2 5G Confirmed to Launch in India This Month With 120Hz Display