Vivo Y02s mobile was launched on 22nd August 2022. The phone comes with a 60 Hz refresh rate 6.51-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels (HD+) and an aspect ratio of 20:9. Vivo Y02s is powered by an octa-core MediaTek Helio P35 (MT6765) processor. It comes with 3GB of RAM. The Vivo Y02s runs Android 12 and is powered by a 5,000mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Vivo Y02s on the rear packs an 8-megapixel camera with an f/2.0 aperture. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 5-megapixel sensor with an f/2.2 aperture.
The Vivo Y02s runs Funtouch OS 12 is based on Android 12 and packs 32GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card with a dedicated slot. The Vivo Y02s is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Vivo Y02s measures 163.95 x 75.55 x 8.19mm (height x width x thickness) and weighs 182.00 grams. It was launched in Flourite Black and Vibrant Blue colours.
Connectivity options on the Vivo Y02s include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.00, USB Type-C, and Headphones. Sensors on the phone include accelerometer and proximity sensor.
| Brand | Vivo |
| Model | Y02s |
| Release date | 22nd August 2022 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 163.95 x 75.55 x 8.19 |
| Weight (g) | 182.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5,000 |
| Colours | Flourite Black, Vibrant Blue |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.51 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Helio P35 (MT6765) |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Dedicated microSD slot | Yes |
| Rear camera | 8-megapixel (f/2.0) |
| No. of Rear Cameras | 1 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 5-megapixel (f/2.2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 12 |
| Skin | Funtouch OS 12 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
Vivo Y02s
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications