Acer Nitro 5 (AN515-58) is a Windows 11 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The Acer Nitro 5 (AN515-58) packs 512GB of SSD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce RTX 3050. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth, Ethernet and it comes with 4 USB ports, USB 3.2 Gen 1 (Type A), Thunderbolt 4 (Type C), HDMI Port ports.
As of 2nd April 2026, Acer Nitro 5 (AN515-58) price in India starts at Rs. 84,999.
| Brand | Acer |
| Model | Nitro 5 (AN515-58) |
| Price in India | ₹84,999 |
| Release date | 4th January 2022 |
| Model Number | AN515-58 |
| Model Name | Nitro 5 (AN515-58) |
| Series | Nitro |
| Dimensions (mm) | 271.09 x 360.40 x 25.90 |
| Weight (kg) | 2.5 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 11 |
| Battery Capacity (WHR) | 57.5 |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Processor | Intel Core i5 12th Gen 12500H |
| RAM | 8GB |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Graphic Memory | 4GB |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ethernet | Yes |
| Web Camera | 720p |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (Type A) | 1 |
| Thunderbolt 4 (Type C) | 1 |
| HDMI Port | Standard |
Acer Nitro 5 (AN515-58)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM