Alienware 15 (2026, Intel) is a Windows 11 Home laptop with a 15.30-inch display that has a resolution of 1920x1200 pixels. It is powered by a Core 5 processor and it comes with 32GB of RAM. The Alienware 15 (2026, Intel) packs 1TB of SSD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce RTX 5060. Connectivity options include Bluetooth, Ethernet and it comes with USB 3.2 Gen 1 (Type A), USB 3.2 Gen 2 (Type C), Thunderbolt 4 (Type C), HDMI Port ports.
| Brand | Alienware |
| Model | 15 (2026, Intel) |
| Release date | 14th May 2026 |
| Launched in India | No |
| Model Number | DA15260 |
| Dimensions (mm) | 250.30 x 349.50 x 20.70 |
| Weight (kg) | 2.25 |
| Colours | Nova Black |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Battery Capacity (WHR) | 54Wh or 70Wh |
| Size | 15.30-inch |
| Resolution | 1920x1200 pixels |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Processor | Intel Core 5 210H |
| RAM | 32GB |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce RTX 5060 |
| Dedicated Graphic Memory | 8GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR7 |
| SSD | 1TB |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ethernet | RJ45 |
| Web Camera | 720p |
| Pointer Device | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (Type A) | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (Type C) | 1 |
| Thunderbolt 4 (Type C) | 1 |
| HDMI Port | Yes |