Apple MacBook Pro MLUQ2HN/A is a macOS laptop with a 13.30-inch display that has a resolution of 2560x1600 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The Apple MacBook Pro MLUQ2HN/A packs 256GB of SSD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated Iris Graphics 540. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth.
As of 2nd April 2026, Apple MacBook Pro MLUQ2HN/A price in India starts at Rs. 130,000.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Apple Macbook Pro MLUQ2HN/A Laptop (Mac, 8GB RAM, 256GB HDD, Intel Core i5, Silver, 13.3 inch) | ₹ 130,000 |
Apple MacBook Pro MLUQ2HN/A price in India starts from ₹ 130,000. The lowest price of Apple MacBook Pro MLUQ2HN/A is ₹ 130,000 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Apple |
| Model | MacBook Pro MLUQ2HN/A |
| Price in India | ₹130,000 |
| Model Number | MLUQ2HN/A |
| Series | MacBook Pro |
| Dimensions (mm) | 304.04 x 212.34 x 14.99 |
| Weight (kg) | 1.37 |
| Colours | Silver |
| Operating system | macOS |
| Battery Life (up to hours) | 10 |
| Size | 13.30-inch |
| Resolution | 2560x1600 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 |
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Cache | 4MB |
| RAM | 8GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated Iris Graphics 540 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | 256GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
Apple MacBook Pro MLUQ2HN/A
₹130,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM