Asus FX73VE-WH71 is a Windows 10 laptop with a 17.30-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i7 processor and it comes with 4GB of RAM. The Asus FX73VE-WH71 packs 512GB of HDD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce GTX 1050 Ti. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth and it comes with 4 USB ports, Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack, VGA Port ports.
| Brand | Asus |
| Model | FX73VE-WH71 |
| Model Number | FX73VE-WH71 |
| Dimensions (mm) | 271.78 x 414.02 x 30.40 |
| Weight (kg) | 2.9 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 |
| Size | 17.30-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i7 7th Gen 7700HQ |
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 1 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce GTX 1050 Ti |
| Hard disk | 512GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Disk Drive | DVD Writer |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| VGA Port | Yes |
Asus FX73VE-WH71
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM