Asus X54C-RB91 is a laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Pentium Dual Core processor and it comes with 4GB of RAM. The Asus X54C-RB91 packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 3000. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g, Ethernet and it comes with Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack, VGA Port, RJ45 (LAN) ports.
As of 2nd April 2026, Asus X54C-RB91 price in India starts at Rs. 54,659.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Asus X54C-RB91 Laptop (4GB RAM, 500GB HDD, Intel Pentium, Black, 15.6 inch) | ₹ 54,659 |
Asus X54C-RB91 price in India starts from ₹ 54,659. The lowest price of Asus X54C-RB91 is ₹ 54,659 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Asus |
| Model | X54C-RB91 |
| Price in India | ₹54,659 |
| Model Number | X54C-RB91 |
| Colours | Black |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Processor | Intel Pentium Dual Core |
| Cache | 2MB |
| RAM | 4GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 3000 |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Web Camera | 0.3-megapixel |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
| Multi Card Slot | 4 in 1 Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| VGA Port | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Asus X54C-RB91
₹54,659
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM