  • Akai 43 inch Full HD Fire TV Edition Television (AKLT43S DFS6T) vs Kodak 40 Inch LED Full HD TV (40FHDXSMART)
Compare Akai 43-inch Full-HD Fire TV Edition Television (AKLT43S-DFS6T)
Compare Kodak 40 Inch LED Full HD TV (40FHDXSMART)
key specs
Display43.00-inch40.00-inch
Screen TypeLEDLED
Dimensions967mm X 850mm X 565mm925 mm x 539 mm x 86 mm
Resolution StandardFull-HDFull-HD
OSAndroid BasedAndroid
Smart TVYesYes
general
BrandAkaiKodak
Model43-inch Full-HD Fire TV Edition Television (AKLT43S-DFS6T)40 Inch LED Full HD TV (40FHDXSMART)
Release dateNovember 1, 2020-
Model NameAKLT43S-DFS6T40FHDXSMART
Display Size43 inch40 inch
Screen TypeLEDLED
Resolution (pixels)1920x10801920x1080
Smart TVYesYes
SeriesAkai Fire TV EditionXSMART
Launch Year20202017
Color-Black
3D-No
Curve TV-No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)967mm X 850mm X 565mm925 mm x 539 mm x 86 mm
Weight (without stand)4.5kg6 kg
Width x Height x Depth (with stand)-925 mm x 202 mm x 52 mm
Weight (with stand)-6.72 kg
Stand Type-Tabletop
smart tv features
Number of Coresquad-core-
Graphic ProcessorMali 450-
RAM1GB1GB
Storage Capacity8GB8GB
Supported App - YoutubeYesYes
Supported App - NetflixYesYes
Supported App - HotstarYesYes
Supported App - Amazon Prime VideoYes-
Operating System PresentFireOSYes
Operating SystemAndroid BasedAndroid
Screen MirroringYesYes
App Store TypeFireOS App Store-
Processor-ARM Cortex A7
connectivity features
No of HDMI Port32
No of USB Port12
Wi-Fi SupportedYes-
Built In Wi-Fi-Yes
Ethernet (RJ45)-1
Headphone Jack-No
Analog Audio Input-Yes
RF Connectivity Input-1
remote control features
Voice RemoteYes-
Remote Control Connectivity StandardBluetooth-
Touch Remote-No
RF Capable-Yes
video features
View Angle178 degrees178 degree
Aspect Ratio16:916:09
Refresh Rate (Hz)6060
Brightness-300 NITS
Contrast Ratio-1000000:1Dynamic Static.3000000:1 Dynamic
Digital Noise Filter-Yes
Supported Video Formats-.mpg / .dat / .vob / .jpeg / .bmp
audio features
Speaker Output RMS20W20 w
Supported Audio FormatsDolby Audio, DTS Tru Surround.mp3 / .wma
Number of Speakers-2
power features
Power Consumption-75 W, 0.5 W (Standby)