  • Akai 43 inch Full HD Fire TV Edition Television (AKLT43S DFS6T) vs Samsung 22 Inch LED Full HD TV (22 F5100)
Compare Akai 43-inch Full-HD Fire TV Edition Television (AKLT43S-DFS6T)
Compare Samsung 22 Inch LED Full HD TV (22 F5100)
key specs
Display43.00-inch22.00-inch
Screen TypeLEDLED
Dimensions967mm X 850mm X 565mm513.1 mm x 321.5 mm x 43.8 mm
Resolution StandardFull-HDFull-HD
OSAndroid Based-
Smart TVYesNo
general
BrandAkaiSamsung
Model43-inch Full-HD Fire TV Edition Television (AKLT43S-DFS6T)22 Inch LED Full HD TV (22 F5100)
Release dateNovember 1, 2020-
Model NameAKLT43S-DFS6T22 F5100
Display Size43 inch22 inch
Screen TypeLEDLED
Resolution (pixels)1920x10801920x1080
Smart TVYesNo
SeriesAkai Fire TV Edition-
Launch Year20202013
Color-Black
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)967mm X 850mm X 565mm513.1 mm x 321.5 mm x 43.8 mm
Weight (without stand)4.5kg2.6 kg
Width x Height x Depth (with stand)-513.1 mm x 366.5 mm x 169.6 mm
Weight (with stand)-2.9 kg
Stand Type-Square
smart tv features
Number of Coresquad-core-
Graphic ProcessorMali 450-
RAM1GB-
Storage Capacity8GB-
Supported App - YoutubeYes-
Supported App - NetflixYes-
Supported App - HotstarYes-
Supported App - Amazon Prime VideoYes-
Operating System PresentFireOS-
Operating SystemAndroid Based-
Screen MirroringYes-
App Store TypeFireOS App Store-
connectivity features
No of HDMI Port32
No of USB Port12
Wi-Fi SupportedYes-
RF Connectivity Input-1
Component In (RGB Cable)-Component Input Y, Pb, Pr
remote control features
Voice RemoteYes-
Remote Control Connectivity StandardBluetooth-
RF Capable-Yes
video features
View Angle178 degrees-
Aspect Ratio16:9-
Refresh Rate (Hz)60-
Picture Engine-Hyper Real Engine
Digital Noise Filter-Yes
Supported Video Formats-MKV, AVI, ASF, PS, TS, 3GGP, Flash Formats
audio features
Speaker Output RMS20W6 W
Supported Audio FormatsDolby Audio, DTS Tru SurroundMP3, ADPCM, WMA, HE-AAC, MPEG, AAC
Number of Speakers-2
Speaker Type-Down Firing and Full Range
Sound Technology-Dolby Digital Plus, Dolby Pulse, DTS Premium Sound, DTS Studio Sound
power features
Power Consumption-35 W, 0.3 W (Standby)