BPL 43 inch LED Full HD TV (T43BF24A) vs Micromax 32 Inch LED HD Ready TV (32T7290MHD)
BPL 43-inch LED Full HD TV (T43BF24A)
vs
Micromax 32 Inch LED HD Ready TV (32T7290MHD)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
97 cm x 8 cm
736 mm x 432.3 mm x 81 mm
Smart TV
No
No
Resolution Standard
HD-Ready
general
Brand
BPL
Micromax
Model
43-inch LED Full HD TV (T43BF24A)
32 Inch LED HD Ready TV (32T7290MHD)
Model Name
T43BF24A
32T7290MHD
Display Size
43 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
Smart TV
Curve TV
Resolution (pixels)
1920x1080
1366x768
Launch Year
2015
Resolution Standard
HD-Ready
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
97 cm x 8 cm
736 mm x 432.3 mm x 81 mm
Weight (without stand)
5.48 kg
Width x Height x Depth (with stand)
736 mm x 468.1 mm x 160 mm
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
Component Input (Y / Pb / Pr): 1
audio features
Number of Speakers
2.0Ch Speaker
Speaker Output RMS
20 W
16W
power features
Power Consumption
60 W, 0.5 W (Standby)
45 W, 0.5 W (Standby)