Daikin 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKC50UV16V+RKC50UV16V)
vs
Blue Star 1 Ton 3 Star Split AC (3HW12HAF1)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
1 Ton
Star Rating
3 Star
3 Star
Type
Inverter Split
Split
Condenser Coil
Copper
Aluminium
Power Requirement
AC 220-240V, 50Hz
230 V, 50 Hz
Dimensions
88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
general
Brand
Daikin
Blue Star
Model
1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKC50UV16V+RKC50UV16V)
1 Ton 3 Star Split AC (3HW12HAF1)
Model Name
FTKC50UV16V+RKC50UV16V
3HW12HAF1
Type
Inverter Split
Split
Capacity
1.5 Ton
1 Ton
Star Rating
BEE Rating Year
2024
Colours
White
White
Cooling Capacity
5000 W
Compressor
Inverter Compressor
Refrigerant
R - 32
Operating Modes
Econo Mode, Power Chill Mode
Dehumidification
Yes
Condenser Coil
Copper
Aluminium
Remote Control
Yes
dimensions
Indoor W x H x D
88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
Indoor Unit Weight
10.5 kg
Outdoor W x H x D
84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm
Outdoor Unit Weight
28 kg
performance features
Indoor Temperature Indicator
Cooling Coverage Area
350 sq.ft
Turbo Mode
No
ISEER
4 W/W
Indoor Noise Level
42 dB
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 220-240V, 50Hz
230 V, 50 Hz
Operating Current
7.41 A