| key specs |
| Capacity | 1.5 Ton | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star | 3 Star |
| Type | Inverter Split | Inverter Split |
| Condenser Coil | Copper | Copper |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz | AC 230V, 50Hz |
| Dimensions | 88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm | 90.60 cm x 29.80 cm x 23.50 cm |
| Power Consumption | - | 1840 W |
| Technology | - | Inverter Technology |
| general |
| Brand | Daikin | Daikin |
| Model Name | FTKC50UV16V+RKC50UV16V | ATKL50UV16U |
| BEE Rating Year | 2024 | - |
| Colours | White | White |
| Cooling Capacity | 5000 W | 5000 W |
| Compressor | Inverter Compressor | Swing Compressor |
| Refrigerant | R - 32 | R - 32 |
| Operating Modes | Econo Mode, Power Chill Mode | ECONO mode, Fan Mode |
| Dehumidification | Yes | - |
| Remote Control | Yes | Yes |
| Technology Used | - | Inverter Technology |
| dimensions |
| Indoor W x H x D | 88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm | 90.60 cm x 29.80 cm x 23.50 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.5 kg | 10.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm | 84.50 cm x 59.50 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28 kg | 28 kg |
| performance features |
| Indoor Temperature Indicator | Yes | - |
| Cooling Coverage Area | 350 sq.ft | 180 sq.ft |
| Turbo Mode | No | Yes |
| ISEER | 4 W/W | 4 W/W |
| power features |
| Operating Current | 7.41 A | - |
| air flow and filter features |
| Auto Air Swing | Yes | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes | - |
| Dust Filter | Yes | - |
| Active Carbon Filter | No | - |
| Deodorizing Filter | Yes | - |
| Air Flow Direction | - | 4 Way Air Direction |