| key specs |
| Capacity | 1.5 Ton | 1.8 Ton |
| Star Rating | 3 Star | 5 Star |
| Type | Inverter Split | Split |
| Condenser Coil | Copper | Copper |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz | AC 130-285V, 50Hz |
| Dimensions | 88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm | 88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm |
| Power Consumption | - | 1575 W |
| Technology | - | Dew Clean Technology |
| general |
| Brand | Daikin | Daikin |
| Model Name | FTKC50UV16V+RKC50UV16V | FTKM60UV16U+RKM60UV16U |
| BEE Rating Year | 2024 | 2022 |
| Colours | White | White |
| Cooling Capacity | 5000 W | 6200 W |
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 | R - 32 |
| Operating Modes | Econo Mode, Power Chill Mode | Auto Mode, Dry Mode, Fan Mode, Cool Mode |
| Dehumidification | Yes | Yes |
| Remote Control | Yes | Yes |
| Release date | - | February 18, 2022 |
| Cooling and Heating | - | No |
| Technology Used | - | Dew Clean Technology |
| dimensions |
| Indoor W x H x D | 88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm | 88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.5 kg | 11.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm | 93 cm x 69.5 cm x 35 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28 kg | 48.5 kg |
| performance features |
| Indoor Temperature Indicator | Yes | Yes |
| Cooling Coverage Area | 350 sq.ft | 151-200 sq.ft |
| Turbo Mode | No | Yes |
| ISEER | 4 W/W | 5.2 W/W |
| Indoor Noise Level | - | High - 48 dB, Low - 32 dB |
| Panel Display | - | Yes |
| power features |
| Operating Current | 7.41 A | - |
| air flow and filter features |
| Auto Air Swing | Yes | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes | No |
| Dust Filter | Yes | Yes |
| Active Carbon Filter | No | - |
| Deodorizing Filter | Yes | - |
| Air Flow Direction | - | 4 Way Air Direction |