| key specs |
| Capacity | 1.5 Ton | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star | 3 Star |
| Type | Inverter Split | Inverter Split |
| Condenser Coil | Copper | Copper |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Dimensions | 88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm | 80 cm x 28.3 cm x 19.8 cm |
| Power Consumption | - | 900 W |
| general |
| Brand | Daikin | Daikin |
| Model Name | FTKC50UV16V+RKC50UV16V | ATKP35QRV16 |
| Capacity | 1.5 Ton | 1 Ton |
| BEE Rating Year | 2024 | 2017 |
| Colours | White | White |
| Cooling Capacity | 5000 W | 3500 W |
| Compressor | Inverter Compressor | Hermetically Sealed Swing Type |
| Refrigerant | R - 32 | R-32 |
| Dehumidification | Yes | Yes |
| Remote Control | Yes | Yes |
| Cooling and Heating | - | No |
| dimensions |
| Indoor W x H x D | 88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm | 80 cm x 28.3 cm x 19.8 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.5 kg | 8 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm | 76.5 cm x 55 cm x 28.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28 kg | 26 kg |
| performance features |
| Indoor Temperature Indicator | Yes | - |
| Cooling Coverage Area | 350 sq.ft | - |
| Turbo Mode | No | - |
| ISEER | 4 W/W | - |
| Panel Display | - | Yes |
| power features |
| Operating Current | 7.41 A | 5.1 A |