Compare Daikin 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKC50UV16V+RKC50UV16V)
Compare Daikin 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (ATKP35SRV16)
key specs
Capacity1.5 Ton1 Ton
Star Rating3 Star4 Star
TypeInverter SplitInverter Split
Condenser CoilCopperAluminium
Power RequirementAC 220-240V, 50HzAC 220 - 240 V, 50 Hz
Dimensions88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm800.0 mm x 283.0 mm x 198.0 mm
Power Consumption-1110.0 W
general
BrandDaikinDaikin
Model NameFTKC50UV16V+RKC50UV16VATKP35SRV16
Capacity1.5 Ton1 Ton
Star Rating3 Star4 Star
BEE Rating Year20242017
ColoursWhiteWhite
Cooling Capacity5000 W3500.0 W
CompressorInverter Compressor-
RefrigerantR - 32-
Operating ModesEcono Mode, Power Chill ModeEcono Mode
DehumidificationYes-
Condenser CoilCopperAluminium
Remote ControlYesYes
dimensions
Indoor W x H x D88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm800.0 mm x 283.0 mm x 198.0 mm
Indoor Unit Weight10.5 kg-
Outdoor W x H x D84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm765.0 mm x 550.0 mm x 285.0 mm
Outdoor Unit Weight28 kg-
Other Dimensions-Indoor Unit Package Dimensions: 265 x 855 x 340 mm
performance features
Indoor Temperature IndicatorYes-
Cooling Coverage Area350 sq.ft-
Turbo ModeNo-
ISEER4 W/W3.65 W/W
Indoor Noise Level-High - 40.0 dB, Low - 31.0 dB
Panel Display-Yes
power features