Compare Daikin 1.5 Ton 5 Star Split AC (FTKM50UV16U+RKM50UV16U)
Compare Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (3CNHW18RBFU)
key specs
Capacity1.5 Ton1.5 Ton
Star Rating5 Star3 Star
TypeSplitInverter Split
Condenser CoilCopperCopper
Power RequirementAC 230VAC 230 V, 50 Hz
Power Consumption785.67 kW1760 W
Dimensions88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm95.7 cm x 21.3 cm x 30.2 cm
TechnologyDew Clean Technology-
general
BrandDaikinBlue Star
Model1.5 Ton 5 Star Split AC (FTKM50UV16U+RKM50UV16U)1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (3CNHW18RBFU)
Model NameFTKM50UV16U+RKM50UV16U3CNHW18RBFU
TypeSplitInverter Split
Capacity1.5 Ton1.5 Ton
Star Rating5 Star3 Star
BEE Rating Year20212018
ColoursWhiteWhite
Cooling Capacity5280 W4939 W
CompressorTwin Rotary CompressorInverter Rotary
RefrigerantR - 32-
DehumidificationYesYes
Condenser CoilCopperCopper
Remote ControlYesYes
Technology UsedDew Clean Technology-
dimensions
Indoor W x H x D88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm95.7 cm x 21.3 cm x 30.2 cm
Indoor Unit Weight9.5 kg11.5 kg
Outdoor W x H x D84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm77 cm x 30 cm x 55.5 cm
Outdoor Unit Weight21.5 kg28 kg
performance features
Indoor Noise LevelLow - 38 dBHigh - 41 dB
Cooling Coverage Area111-150 sq.ft-
ISEER5.2 W/W3.64 W/W
Panel Display-Yes
power features